Linkit

Maakunnalliset ajokoirayhdistykset

Maakunnalliset Ajokoirayhdistykset

Maakunnalliset ajokoirayhdistykset ovat erikoistuneet suomenajokoiraharrastuksen edistämiseen maakunnallisella tasolla. Ne ovat yhdysside maakunnan ajokoiraharrastajien keskuudessa niin yksittäisiin harrastajiin kuin seuroihinkin. Samalla ne toimivat linkkinä SAJ:n suuntaan. Ne pyrkivät luomaan innostuneen, myönteisen ilmapiirin ajokoiraharrastukselle järjestämällä erilaisia tapahtumia ja koulutustilaisuuksia sekä panemalla alkuun koe- ja näyttelytoimintaa uusilla paikkakunnilla. Useimmat yhdistyksistä julkaisevat omaa tiedotettaan, joka sisältää koe- ja näyttelykalenterin, koulutustilaisuudet ja palkintotuomariluettelon ym. Ne palkitsevat vuosittain parhaiten menestyneet ajokoirat sekä ahkerimmat palkintotuomarit. Ne toimivat kennelpiirin “työrukkasina” ajokoira-asioissa ja samalla valvovat ajokoiraväen etuja maakunnassa. Liittymällä jäseneksi maakunnalliseen ajokoirayhdistykseen pääset vaikuttamaan oman maakuntasi ajokoiratoimintaan.

Etelä-Hämeen Ajokoirayhdistys

Etelä-Pohjanmaan Ajokoirakerho

Kainuun Ajokoirakerho

Keski-Pohjanmaan Ajokoirayhdistys

Keski-Suomen Ajokoirayhdistys

Kymen-Karjalan Ajokoirayhdistys

Lapin Ajokoirayhdistys

Lounais-Suomen Ajokoirayhdistys

Pirkanmaan Ajokoirayhdistys

Pohjois-Karjalan Ajokoirayhdistys

Pohjois-Pohjanmaan Ajokoirakerho

Pohjois-Savon Ajokoirayhdistys

Päijät-Hämeen Ajokoirayhdistys

Satakunnan Ajokoiramiehet

Suur-Savon Ajokoiramiehet

Uudenmaan Ajokoirayhdistys

Länsirannikon Ajokoirakerho

Helsingin Kennelkerho

ETELÄ-HÄMEEN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:95)

Puheenjohtaja
Mauri Tuomi
Sahurintie 4
14300 Renko
0465457302
mauri.tuomi@hotmail.com

Sihteeri
Mika Aaltonen
Kiialantie 64
14200 TURENKI
040 744 7704
mika@rengasriihi.fi


ETELÄ-POHJANMAAN AJOKOIRAKERHO RY (2021:360)

Puheenjohtaja
Toni Palovuori
Viitatie 8 a16
61600 Jalasjärvi
0405768389
toni.palovuori83@gmail.com

Sihteeri
Joni Miilumäki
Isokoskentie 659 as 2
60550 Nurmo
0407210955
joni.miilumaki@suomi24.fi


KAINUUN AJOKOIRAKERHO RY (2021:191)

Puheenjohtaja
Antti Haataja
Pohjajoentie 139b
87970 Jormua
040 1503435
antti.haataja@silver.fi

Sihteeri
Markku Metsävainio
Koivukatu 6
87150 Kajaani
050 303 0589
markku.metsavainio@suomalainenlehtipaino.fi


KESKI-POHJANMAAN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:264)

Puheenjohtaja
Hynönen Petri
Autionrannantie 236
85820 OKSAVA
045 318 8494
petri.hynonen@jedu.fi

Sihteeri
Mirja Päivärinne
Huvilantie 20
85500 NIVALA
044 280 9821
mirja.paivarinne@kotinet.com


KESKI-SUOMEN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:234)

Puheenjohtaja
Tarmo Leinonen
Muuttolantie 19
41340 LAUKAA
0400 648 464
tarmo.leinonen9@gmail.com

Sihteeri
Timo Mertanen
Uuraistentie 1134B
41270 LANNEVESI
040 845 2035
timomertanen86@gmail.com


KAAKKOIS-SUOMEN AJOKOIRAKERHO RY (2021:112)

Puheenjohtaja
Toni Penttinen
Karhusjärventie 19
53300 LAPPEENRANTA
044 502 3875
penttisentoni( at )gmail.com

Sihteeri
Jyrki Laitinen
Herneorontie 10
54310 HYTTI
040 558 3424
jyrki.laitinen( at )pp3.inet.fi


KYMEN-KARJALAN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:170)

Puheenjohtaja
Kalle Hytti
Kelkantie 30
49490 Neuvoton
040 830 7287
kalle.hytti@yit.fi

Sihteeri
Anni Hytti
Kuukanranta 2E
54850 Kuukanniemi
P. 040 576 9260
kymen-karjalan@hotmail.fi


LAPIN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:257)

Puheenjohtaja
Mari Ruha
Sodankyläntie 165 b
98500 Pelkosenniemi
040 962 5806
lapinajokoirayhdistys@gmail.com

Sihteeri
Mari Kelahaara
Junttapolku 2 c 10
94450 Keminmaa
044 927 3045
mari.kelahaara@gmail.com


LOUNAIS-SUOMEN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:164)

Puheenjohtaja
Rauno Elo
Ikkarmäentie 6
31500 KOSKI TL
0500 801 726
rauno.elo( at )gmail.com

Sihteeri
Esa Ojanen
Takametsäntie 51
25320 RAATALA
0500 534 938
esa.ojanen( at )saunalahti.fi


PIRKANMAAN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:192)

Puheenjohtaja
Tapio Malmi
Mäkikatu 8
37100 Nokia
0400634943
tapio.malmi@luukku.com

Sihteeri
Katriina Metsoila
Mäkikatu 8
37100 NOKIA
040 725 1568
katriina.metsoila( at )saunalahti.fi


POHJOIS-KARJALAN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:363)

Puheenjohtaja
Juha Nevalainen
Kohtavaarantie 42
75500  NURMES
0400 798 8647
honkasuoran@gmail.com

Sihteeri
Asta Rieppo
Ellintie 8 C 9
87710 LEHMO
050 540 7073
rieppoasta@gmail.com


POHJOIS-POHJANMAAN AJOKOIRAKERHO RY (2021:244)

Puheenjohtaja
Jari Fors
Alapörkäntie 21
86170 YPPÄRI
0400 290 982
jari.fors@jedu.fi

Sihteeri
Seija Ansamaa
Huhtisaarentie 114
92400 Ruukki
050 537 8405
seija.ansamaa@saunalahti.fi


POHJOIS-SAVON AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021: 740)

Puheenjohtaja
Seppo Soininen
Kehvonsalontie 1
71800 SIILINJÄRVI
044 718 5370, 050 561 0743
seppojuhani.soininen@gmail.com

Sihteeri
Eija Airaksinen
Saarisentie 143
71570 SYVÄNNIEMI
0400 600 034
sihteeriposti( at )gmail.com


PÄIJÄT-HÄMEEN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:117)

Puheenjohtaja
Markku Kähönen
Niemelänkatu 32 A
18200 HEINOLA
0400 354 163
markku.t.kahonen (at )gmail.com

Sihteeri
Petri Tukia
Lintulaaksontie 12
15540 VILLÄHDE
050 544 2257
petri.tukia( at )phnet.fi


SATAKUNNAN AJOKOIRAMIEHET RY (2021:341)

Puheenjohtaja
Nikolas Santoo
Riipantie 3
38210 Sastamala
0400631581
nikke.itte@gmail.com

Sihteeri
Sari Pirkkanen
Verkkokarintie 92
27100 EURAJOKI
044 535 5775
s.pirkkanen@gmail.com


KESKI-SAVON AJOKOIRAMIEHET RY (2021:107)

Puheenjohtaja
Matti Vehviläinen
Mataramäentie 170
76100 PIEKSÄMÄKI
0400 272 659
matti.vehvilainen( at )aseseppa.inet.fi

Sihteeri
Tatu Partti
Jussinkuja 18
51200 Kangasniemi
0400 322 856
tatupartti( at )gmail.com


SUUR-SAVON AJOKOIRAMIEHET RY (2021:219)

Puheenjohtaja
Auvo Partti
Lääkärintie 11
51200 KANGASNIEMI
040 546 2735
auvo.partti@outlook.com

Sihteeri
Petteri Jurva
Soppelantie 23
52550 Hirvensalmi
0407490147
petteri.jurva@jotmail.com


UUDENMAAN AJOKOIRAYHDISTYS RY (2021:131)

Puheenjohtaja
Rainer Majanen
Niittykulmantie 311
04500 Kellokoski
majanenr@gmail.com0405016225

Sihteeri
Tapio Rantanen
Peltolantie 34 F26
04410 Järvenpää
040- 7672942


VÄSTKUSTENS STÖVARKLUBB – LÄNSIRANNIKON AJOKOIRAKERHO R.F. (2021:100)

puheenjohtaja ja sihteeri
Roland Sundfors
Sjöbackavägen 47
68410 NEDERVETIL
044 7851 224
roland.sundfors@jakobstad.fi


 

 

HELSINGIN KENNELKERHO RY (2021:106)

Puheenjohtaja
Harri Väre
Maininkitie 14 B 20
02320 ESPOO
040 585 4955
harri.vaere( at )gmail.com

Sihteeri Arja Paatero
Rakuunantie 4 A 8
00330 HELSINKI
050 527 0854
arja.paatero( at )outlook.com